Asgari Geçim İndirimi Uygulaması Nasıl Olur?

Çalışma hayatında karşılaşabileceğimiz sorunlardan biri de Asgari Geçim İndirimi (AGİ) uygulamasıdır. Bu konuda yanlış bilinen ama doğruymuş gibi iddia edilen unsurlar vardır. Bu yazımızda bu yanlışlara değinip aslında nasıl olması gerektiğini anlatacağız.

Bilindiği gibi Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan bir uygulamadır.  Asgarî ücretin yıllık brüt tutarının mükellefin kendisi için % 50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5 diğer çocuklar için % 5’idir. Yani sigortası olan bir işyerinde işe başladığınızda eşinizin çalışıp çalışmadığını, çocuklarınızın sayısını bildirmeniz gerekmektedir. Bildirimi yapmazsanız, size verilen AGİ formunu doldurmaz ya da eksik doldurursanız sadece kendiniz için olan AGİ diliminden yararlanabilirsiniz. İşin kötüsü AGİ’ de geçmişe dönük bir ödeme alamazsınız. O yüzden bilgilerinizi eksiksiz ve doğru vermelisiniz.

Öte yandan çocuğu olan herkes AGİ alabileceğini düşünüyor. Bu da yanlışın başka bir boyutu. Çünkü 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 32. maddesi bu konuyu açıkça belirtmiş. Kanuna göre AGİ’ nin uygulamasında “çocuk” tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, “eş” tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade ediyor. Yani tahsilde olmayıp 19 yaşında olan kız ya da erkek çocuğu da olsa AGİ’den faydalanılamıyor.

Diğer bir yanlış ise; Eşlerin ikisinde çalışması halinde iki tarafında kendisi için belirlenen %50’ lik AGİ’ yi alıp her iki tarafında çocukları için belirlenen AGİ’yi talep etmesidir. Maalesef böyle bir durum söz konusu değildir. Yani Çalışan eşler kendileri için belirlenen AGİ’ yi alabilirler; ama çocukları için sadece bir tarafın çocuklarına verilen AGİ hakkını kullanma olanağı vardır. Bu da genelde kadına verilir.

Başka bir yanlış ise; Kısmi zamanlı çalışan bir kişinin AGİ’ den faydalanamayacak düşüncesidir. Böyle bir şey söz konusu değildir. Eğer tam zamanlı çalışıyorsanız zaten sorun yok; devletin belirlediği AGİ’ yi alırsınız. Fakat kısmi zamanlı çalışıyorsanız size mahsup edilen gelir vergisi kadar AGİ alırsınız. Yani kısaca sizden kesilen gelir vergisi devletin belirlediği AGİ’ den yüksekse devletin belirlediği AGİ miktarını, eğer gelir verginiz devletin belirlediği AGİ’den düşükse gelir verginiz kadar AGİ alırsınız.

Faydalı olması dileğiyle…

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir