Dikkat! Özgeçmişin Geleceğin Olabilir

Bilindiği gibi iş bulmak -özellikle üniversiteden yeni mezun olanlar için- başlı başına büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bu sorunu çözüme kavuşturabilmek, işverenin ve insan kaynaklarının dikkatini çekmek için alışılmışın dışında bir özgeçmişe ihtiyaç duyulmaktadır. Sıradan özgeçmişlerin arasından sıyrılmak için izlenilmesi gereken basit adımlar vardır. Bunlar;

Doğru ve eksiksiz özgeçmiş oluştur:  Özgeçmiş, istediğin gibi bir iş bulmanı sağlar, bunun için zaman ayırıp özgeçmişinle ilgili sorulan soruları eksiksiz, doğru ve dürüst bir biçimde doldurmak gerekir. Özgeçmişte abartılardan kaçınılmalı, herşey olduğu gibi anlatılmalıdır. Özgeçmiş aslında seni başvuru yaptığın kuruma kelimelerle anlatmanın yoludur. Sınamalarla geçecek olan maratonun başlangıcıdır. Her eksik bilgi senin başlangıç çizgisinden uzaklaşmana neden olacaktır.

Özgeçmişi güncel tut: Özgeçmişi daima güncel tutmak işverenler tarafından seçilme şansını arttırır. Yeni aldığın eğitimleri, kursları, katıldığın çalışmaları mutlaka özgeçmişte belirtmek gerekir. Yeni mezunların mutlaka eğitim hayatında katıldıkları grup çalışmalarını, sosyal etkiliklerini özgeçmişinde belirtmelidir. İşte burada okul hayatımızda katıldığımız sosyal faaliyetler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu tür etkinliklerden uzak durmamak gerekir.

Ön yazı ekle: Özgeçmişin yanında kendini tanıtan, yapmak istediklerini içeren, özel görüşlerinin yazılı olduğu bir metin özgeçmişi güçlendirecektir. Bu sayede diğer özgeçmişlerin arasından sıyrılma olasılığın artacaktır.

Başarılarını anlatmaktan kaçınma: İşverenler, işi yapabileceğinizi gösteren somut adımlar isterler. Önceki işlerinizden bahsederken performansınızı, işin sonunda başardıklarınızı ve şirketin bundan nasıl bir fayda sağladığını somut örneklerle anlatmalısınız. İş tanımlarında klasik cümleler yerine başarılarınızı yazmalısınız.

Yazım hataları yapma: Özgeçmiş beş dakikada doldurulabilecek bir Word belgesi, on dakikada oluşturulabilecek Powerpoint sunumu değildir. Bu nedenle özgeçmişini acele etmeden, kontrol ederek doldurmalısın.

Özgeçmişine uygun ilanlara başvur: İş başvurusunda bulunurken öncesinde hazırlamış olduğun özgeçmişin özelliklerine uygun ilanlara başvurulmalıdır. İsteksiz, öylesine başvurduğun ilanlar yüzünden firmanın asıl sana uyan pozisyonlarını kaçırabilirsin. Bu nedenle buna dikkat etmek gerekir.

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir