Doğum Yapan Annelere Destek Projesi

Son dönemlerde istihdama yönelik yeni düzenlemelerle gündemden düşmeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2017 Mart ayında uygulamaya alacağı “Doğum yapan annelerin desteklenmesi” projesiyle yine kendinden bahsettirmeyi başardı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın “Doğum yapan annelerin desteklenmesi” projesi; çalışan anne ve babaların çocuklarını bakıcıya teslim etmekten kurtarmaktadır. Çocuklar bu sayede kan bağı bulunan bakıcı ile daha sağlıklı yetişme imkânı bulacaktır. Tabi ki proje tek taraflı düşünülmemiş aynı zamanda da torununa bakan büyükanneye de maaş vererek kadın istihdamını da sağlamayı amaçlamıştır. Son derece faydalı görünen bu proje, İstanbul ve Bursa illerinde, seçilecek beş bin aileyle pilot uygulama olarak Mart ayında başlayacak. Çalışan annelerin çocuklarına bakacak olan büyükanneler 65 yaşından büyük olmayacak. Uygulama kapsamında da büyükannelere asgari ücretin yüzde 30’u tutarında ücret ödenecek.

Kimlere maaş bağlanacak?

En fazla 65 yaşında olup sağlık koşulları torun bakmaya elverişli olan büyükannelere maaş bağlanacak. Sağlık koşullarının torun bakmaya elverişli olması konusunda ise büyükannelerin sağlık durumlarını ortaya koyan rapor, tetkik ve tahlillerin incelenmesi söz konusu olacak. Aynı zamandan büyükannenin aynı ilde ikamet edip fiilen torununa bakıyor olması gerekiyor.

Emekli Büyükanneye de Maaş Müjdesi

 Emekli olup ta torunuyla vakit geçiren, torununa bakan büyükannenin emekli olması maaş bağlanmasına engel olmuyor. Ancak büyükanne aktif olarak bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyorsa haliyle bu durumda fiilen torununa bakamayacağı için maaş hakkından faydalanamayacak.

Annenin Maaşı Büyükanneye Maaş Bağlanmasında Önemli Kriter

 Projenin asıl amacının düşük gelirli ailelerin desteklenmesi olması nedeniyle annenin maaşı için bir üst sınır olacak. Sigortalı annenin maaşının asgari ücretin iki katını geçmemesi gerekecek. Dolayısıyla bugün için net 3555.00 TL’nin üzerinde maaşı olan annelerin çocuklarına bakan büyükannelerin bu uygulama kapsamında maaş alması mümkün olmayacak.

Uygulama İlk Olarak Pilot Bölgelerde Başlayacak

 Uygulama ilk etapta pilot olarak seçilecek illerde hayata geçecek. Bir yıllık uygulama sonuçlarının analizi sonucu kadın istihdamına katkıda bulunulduğu tespit edilirse projenin tüm Türkiye’ye genişletilmesi hedefleniyor. İstanbul ve Bursa’nın pilot iller olması kesinleşti. Kayseri, Denizli, Konya gibi illerden seçilecek diğer pilot illerle uygulama başlatılacak.

Peki! Bağlanacak maaş ne kadar olacak?

 Torununa bakan büyükanneye bağlanacak maaş miktarı asgari ücretin yüzde 30’u olarak belirlendi.

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

İnsan Kaynakları Uygulama Rehberi, öncelikle insan kaynakları mesleğine yeni adım atmak isteyenlerin kitaptan teorik bilgileri öğrenip aynı zamanda da pratik bilgileri de görebileceği, mesleğe yeni adım atmış kişilerin ise bir kılavuz niteliğinde kullanabileceği bir çalışmadır. Bu çalışma gerek kanun maddelerinden gerekse insan kaynakları yönetimi ve personel yönetimi alanlarından örnekler verilerek hazırlanmıştır. Kitabı satın almak için resmin üzerine tıklayın.