Gazeteciyi Gazeteci Yapan Kâğıt ve Kalem Değildir.

Bir iletişim mezunu olarak medyanın son günlerde yaptıklarından (yapmadıklarından) utandım. Evet! Belki benim utanacak bir durumum yok; hatta yapılan yanlışlara dikkat çekmek için çapulcu arkadaşlarımla birlikte meydanlara bile indim. Bunun verdiği gurur, yaşanan utancı ezip yok ediyor. Ama insan yine de okuduğu bölümde teoride öğrendiği gazetecilik meslek ahlakı anlayışının, pratikte uygulanmadığını görünce üzülüyor.

Fakültemizde gazetecilik alanına gönül vermiş; hatta hayatının belli bir bölümünü gazetecilik yaparak kazanmış hocalarımız vardı. Bu hocalarımız, öğrencilerinin bilgilerini pekiştirmek amacıyla sektörde adı duyulmuş kişileri derslerimize davet eder, onların engin bilgilerinden yararlanmamızı isterdi. Ne yaparsak yapalım bize bu imkânı sağlayan hocalarımızın hakkını ödeyemeyeceğiz. Fakat benim takıldığım nokta, derslerimize konuk olan gazetecilerin her fırsatta objektiflikten dem vurup pratikte bu kavramı geride bırakmalarıdır.

Nasıl insanı insan yapan sadece et ve kemik değil ise; gazeteciyi de gazeteci yapan sadece kâğıt ve kalem değildir. Her alanda olduğu gibi gazetecilikte de değer yargıları vardır. Gazeteciler olana göz yumamazlar, paranın esiri olamazlar. Bunları söylerken üniversitede gazetecilik bölümü okumayıp da gazeteci olanları dışarıda bırakmak isterdim. Çünkü bu kişiler üniversitede okuduğu bölümün kurallarını öğreniyorlar. Yani iktisat okuyup da gazetecilik yapan bir kişiden gazeteciliğin kurallarını net bir biçimde bilmesini bekleyemezsin. Ama gazeteciliğin kamusal bir boyutu olduğundan bu kişilerinde kurallarını net olarak bilmediği bir mesleği icra etmemesi gerekir. Bu durumda da bu kişilere, başka bir mesleği icra etmelerini öneririm.

Medya sayesinde ülkemizin her kesimi bilmese de son dönemlerde sıkıntılı zamanlar yaşıyoruz. Eminim ki her zorlukla başa çıkabilen güzel ülkem bu zor zamanları da geride bırakacak. Fakat ülkemiz bu zorlukları geride bırakırken çapulcular medya tarafından kendisine yapılan bu haksızlığı hiçbir zaman unutmayacak. Ülke kazanacak fakat yine olan gazeteci arkadaşlarıma olacak.

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir