Genç İK’ cının Gözünden İnsan Kaynakları Politikası

insan-kaynaklari-politikasiYeni bir alan olmasına rağmen son dönemlerin gözde mesleklerinden olan İnsan Kaynakları, geleceğin meslekleri arasında görülüyor. İnsan Kaynakları kavramı üzerine üniversitelerden tutun da il yönetimlerine kadar yılda birçok etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinlikler genelde üniversiteden yeni mezun olan bireylerin iş dünyasıyla tanışmasını, kaynaşmasını hatta birçok kişinin iş bulmasını sağlıyor.

Geçtiğimiz gün, EBSO’ da İşkur İzmir İl Müdürlüğü’nün ve Peryön Ege Bölgesi Şubesi’nin katkılarıyla Kasım ayında gerçekleşecek olan “1. İstihdam Fuarı” bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.  Bu toplantıya İzmir’de bulunan üniversitelerin topluluk yetkilileri de katıldı. Toplantıda konuşan İşkur İzmir İl Müdürü Sayın Kadri Kabak, Kasım ayında gerçekleşecek olan “1.İstihdam Fuarı”na 100’den fazla şirketin katılacağını ve bu şirketlerin fuarda sıcağı sıcağına iş görüşmesi yapacağını söyledi. Yani buradan da anlaşılacağı gibi şirketler, insan kaynakları birimini mobil olarak kullanmaya başladı. “Eee bunun neresi kötü, hatta bu durum iş arayanlar için çok da iyi bir gelişme” dediğinizi duyar gibiyim. Evet! Aslında çok haklısınız, bu durum iş arayan adaylar ve personel arayan şirketler için çok iyi bir gelişme. Zaten benim de buna itirazım yok. Ben, sadece çok fazla olan şeylerin çok değerli olduğuna inanmıyorum. Yani şirketler mobil olarak, iş arayan yüzlerce adayla görüşecek. Çok sayıda gerçekleşecek olan bu görüşmeler, insan kaynakları kavramını asıl anlamından uzaklaştırarak insanların yer altından çıkan doğal bir kayak gibi algılanmasına sebebiyet verebilir. Oysaki şirketler uyguladıkları insan kaynakları politikalarıyla insan kaynakları kavramını daha ileriye taşıyarak insan kıymetlerine ulaştırabilir. Umarım görüşmeler insanın kıymetli olduğu düşüncesiyle gerçekleşir. Çünkü insanın kıymetli görüldüğü her şirkette başarı kaçınılmaz bir başarısızlıktır.

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir