Eyvah! İş Görüşmesine Çağrıldım, Ne yapmalıyım?

is-gorumesine-cagrildimİş görüşmesi, genellikle üniversiteyi yeni bitirmiş, iş hayatına ilk adımlarını atmak için çabalayan kişilerin karşılaştığı sorunlardan bir tanesidir. Aslında buna bir sorun demek de doğru değil; çünkü bu, bir sorundan öte bir mükâfattır. Fakat insanlar bu görüşmeyi büyük bir sorun haline getirir. Çünkü kişi yıllarca okumuş, çabalamış ve artık bunca yılın yavaş yavaş meyvesini toplama zamanının geldiğinidüşünür. Ve bu meyvelerin daha ilk görüşmede kafasına düşmesini istemez. Bu yüzdendir ki iş dünyasına girerken insanların içinde hep bir korku oluşur.

İş dünyası; yeteneklerini, bilgilerini, potansiyellerini çok iyi bilen ve bu bildiklerini çok iyi pazarlayanların yer edindiği bir dünyadır. Böyle bir dünyada yer edinmek istiyorsanız öncelikle öğrencilik döneminde bilgiye aç olmak ve sonrasında tümöğrenilenleri ustalıkla pazarlamak gerekir.Peki! “Öğrenmek kolay da, öğrendiklerimizi ustalıkla nasıl pazarlayacağız?” sorusunu işitir gibiyim. Hemen bu merakınızı da giderelim.

  • Öncelikle ne olursa olsun, telaş etmeyin; bu çok klişe bir söz olmakla birlikte en çok yapılan hatadır. Bu hatanın önüne geçmek için sürekli olumlu şeyler düşünün ve çevrenizdeki olumsuz düşüncelere kulak asmayın.

  • İş görüşmeleri, bir nevi etkili iletişimdir. İletişim kurduğun yöneticide etkinizi bırakabilirseniz büyük olasılıkla o iş sizin olacaktır.

  • “İnsanlar Kılık Kıyafetiyle Ağırlanır; Düşünceleriyle Uğurlanır.” Atasözünde de anlatılmak istendiği gibi; İnsanlar kalıcı izlenimlerinin % 90’ını ilk 30 saniyede edinir. Bu yüzden görüşmeye giderken kılık-kıyafetiniz şık olduğundan emin olun.

  • Görüşmeye eli boş gitmeyin. (Eli boşluktan kastım; tabi ki baklava, çikolata değil.) Görüşmeye çağrıldığınız şirketin kısa özgeçmişi ve sektörde ne durumda oldukları ile ilgili bilgileri öğrenip gidin.

  • Görüşme esnasında kendinizden emin konuşun. Tabi bu emin konuşmanın dozunu ayarlamak çok önemli. Fazla iddialı olmayın; fakat kendinizi de küçültmeyin.

  • Daima güler yüzlü olun. Gülüşünüzün ne zaman, kim tarafından beğenileceğini bilemezsiniz.

  • İletişimde en önemli unsur beden dilidir. Görüşme esnasında beden dilinizi çok iyi kullanın. Örneğin, görüşme sırasında karşı tarafla onu rahatsız etmeyecek şekilde göz teması kurun. (Bu arada bunu yaparken, karşı tarafa güveninizi pazarlıyorsunuz)

  • Genellikle dinleyin. Çünkü bu sayede karşı tarafın sizden ne istediği tam olarak öğrenebilecek ve ona göre cevap verebileceksiniz.

  • Görüşme sırasında konuşma hızınızı ayarlayın. Ne çok hızlı ne de çok yavaş konuşun. Çünkü bu ikisi de karşı tarafı konudan uzaklaştırır.

  • Sorulara cevap verirken pratik olun, cevapları gereksiz yere uzatmayın. Ne soruluyorsa ona cevap verin.

Bu yazı ilk olarak kariyerdestek.com’da yazılmıştır. Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir