İş Görüşmesindeki Aday Deplasmana Gitmiş Takım Gibidir.

Çoğumuzun hayatında en az bir kez de olsa iş görüşmesine giderken yaşadığı bir stres vardır. Kimisi bu stresi, bildiklerini kelimelere nasıl dökeceğini düşünüp yaşarken kimisi gerçekten de o anda nasıl davranacağını bilmediğinden yaşar. Aslında yaşanan bu stresler çok doğaldır ve çok fazla abartmamak kaydıyla da yaşanmalıdır. Çünkü her görüşme yeni bir fırsat yeni bir heyecan demektir. Heyecan da beraberinde ister istemez stresi getirir. Bu nedenle heyecanı da stresi de dozajında yaşamak gerekir.

Peki! Bu kadar doğal olan bir stres, nasıl oluyor da adayların iş görüşmelerini mahvedebiliyor? Bu konuya, edindiğim birkaç gözlemimden yararlanarak cevap vereceğim. Yukarıda da yazdığım gibi görüşmeye giden adayların heyecanlı ve stresli oldukları, görüşmeye bu şeklide gelecekleri zaten biliniyor. İşte tam da bu noktada en büyük sorumluluk o görüşmeyi yapacak olan işe alım uzmanlarına düşüyor. Çünkü işe alım uzmanlarının yetkinlik alanı burasıdır. Onlar, o an yapılacak olan görüşmeye gelene kadar yüzlerce görüşme yapmış ve şirket bünyesine onlarca kişi almışlardır. Hangi adaya nasıl davranılacağını görüşmenin daha ilk dakikalarında belirlemiş olmalıdır. Bu nedenle de görüşmenin mahvolmaması en çok da işe alım uzmanlarının elindedir.

İş görüşmesine giden aday tıpkı deplasmana gitmiş bir takım gibidir. Sahaya çıkana kadar “şunu şöyle mi anlatsam, bunu böyle mi anlatsam?” düşüncesiyle kendini yiyip bitirir. Görüşme esnasında adayın bu düşüncelerdenden uzaklaştırılması ve bu kasvetli havanın dağıtılması için işe alım uzmanın adaya güler yüzlü, sevecen, sıcakkanlı ve saygılı yaklaşması gerekir.

Görüşmedeki kişiler arasında frekans yakalandıktan sonra işe alım uzmanlarının temsil ettiği şirketini, çalışma koşul ve imkânlarını net bir şekilde anlatmalıdır. Adayın aklında soru işareti bırakacak bir boşluk bırakmamalıdırlar.

Ve en sonuncusu, eğer adaya görüşme sonucunda “Biz size döneceğiz.” cümlesi gibi bir cümle kuruyorsanız, görüşme sonucu olumlu da olsa olumsuz da olsa kesinlikle adaylara geri dönüş yapın. Unutmayın o kişiler işe alım uzmanlarından gelecek olan haberleri dört gözle bekliyorlar.

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir