İş Arayanlara İş-Kur’dan Faydalı Bir Program

iskur-isbasi-egitim-programiBundan birkaç yıl öncesine kadar çok fazla adını duymadığımız bir kurum olan İş-Kur, son dönemlerin büyük en gelişme gösteren kurumlardan biri olmuştur. Bu düşüncemi İş-Kur’un yapmış olduğu çalışmaları referans alarak söylüyorum.

Herkesin bildiği üzere, ülkemizde işsizlik her dönem büyük bir sorun olmuştur ve olmaya da devam ediyor. İster lise mezunu olun ister üniversite mezunu olun hayatın bir döneminde işsizlikle karşılaşabiliyorsunuz. Henüz böyle durumla karşılaşmayanlar ise, bu durumun nasıl can sıkıcı bir durum olduğunu bilmezler. O yüzden umarım bu durumla karşılaşmamış olanlar hiç karşılamazlar.

Bu yazımızda size İş-Kur’un başarıyla uyguladığı bir programdan – İşbaşı Eğitim Programı’ndan- bahsetmek istiyorum. İşbaşı Eğitim Programı, 15 yaşından büyük kişilerin faydalanabileceği son derece yararlı bir programdır. Programda Kuruma kayıtlı işsizlerin; kuruma kayıtlı işyerlerinde daha önceden edindikleri teorik bilgileri uygulama fırsatı bularak bilgilerini pekiştirmeleri ve mesleki deneyim kazanmaları amaçlanmıştır. Buradaki asıl niyet, kişileri meslek sahibi yapmak olduğundan vasıf gerektirmeyen (beden işçisi, temizlik görevlisi, taşıma işçisi, çaycı gibi) alanlarda işbaşı eğitim programı uygulanmamaktadır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; üniversiteden yeni mezun oldunuz ve çalışmak istediğiniz alanda deneyiminiz olmadığından iş bulamıyorsunuz. O zaman İş-Kurun bu programı tam size göre. Çünkü İş-Kur’un bu programı sayesinde çalışmak istediğiniz firmaya kendinizi kabul ettirebilirseniz veya İş-Kur arayıcılığıyla bir firmada bu programa katılırsanız. Çalıştığınız firmadan hiç para almadan ve firmaya hiç külfetiniz olmadan meslek deneyimi edinmiş olacaksınız. Tabi ki siz bu programda deneyim edinirken İş-Kur, sizlere programa katıldığınız her gün için 25 TL verecek ve Genel Sağlık Sigortanızı ödeyecek. Bu sayede hem meslek deneyimi edinmiş olacaksınız hem de giderleriniz belli bir noktaya kadar karşılanmış olacak. Ve unutmayın ki, program süresi bittiğinde, eğer işveren sizden memnun kalırsa sizi kadrosuna katmak isteyecektir. Bu işverene hem bir sonraki işbaşı eğitim programından kolayca faydalanmayı sağlayacak hem de kurum kültürünü öğrenmiş biriyle yoluna devam etmek işlerini kolaylaştıracaktır.

Bu yazı ilk olarak kariyerdestek.com’da yazılmıştır. Devamını okumak için lütfen tıklayınız.

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir