İşe Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler Part 1

 En son çalıştığım şirkette ve yakın zamanda arkadaşlarımdan aldığım bir soru üzerine bu yazımı kaleme almaya karar verdim.  Bilindiği gibi insanların çalışmak istemesindeki en önemli kriter, para kazanmak ve hayat standartlarını yükseltebilmektir. Tabi ki bu kriterleri çoğaltmak mümkün; fakat bu yazımın içeriği daha çok parasal bir döngü içerisinde kalacağından bu iki kriteri yazmayı yeterli gördüm.

İşe yeni başlayan bir kişi, mülakat evrelerini yaşarken en çok merak ettiği konu emeğinin karşılığında alabileceği miktardır. Genellikle bu merakın arkasını şirketin sağladığı sosyal imkânlar gibi öğeler takip eder. Kişi maaş konusunda anlaşabildiği şirketten kolay kolay vazgeçme eğiliminde olmadığından bazen sosyal imkânlardan feragat edebilir. Fakat feragat edilebilecek konu maddi bir boyut kazandığında kişinin yavaş yavaş çalışma iştahı kaçmaya başlar. İşte bu iştahınızın kaçmaması için mülakat evresinde insan kaynakları ile konuşmanız gereken bir konuyu sizlere aktarmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi çalışan herkesin parasına göz koyan bir kurumumuz var. Bu kurum biz ne kadar çalışırsak bizden o kadar fazla vergi istiyor, istemekle kalmayıp paramız daha elimize geçmeden kesip alıyor. Tabi bu durumu henüz çalışmaya başlamamış kişi/kişiler pek umursamıyor. “Aman çalışayım da benden ne kadar vergi kesilirse kesilsin.” düşüncesiyle iş aranıyor. İş bulunduğunda da pek soru sorulmadan şartlar kabul edilip çalışmaya başlanıyor. Çalışmanın ilk ayları güllük gülistanlık giderken, birkaç ay sonra alınan maaşta eksilmeler oluyor. İşte tam o sırada, kesilen o paranın nereye gittiği araştırılmaya başlanıyor. Ve çok geçmeden insan kaynaklarından parası kesilen kişiye “Siz kümülatif vergi matrahına takılmışsınız.” bilgisi veriliyor.

Evet arkadaşlar! Kazancınıza göre vergilendirilme yapılıyorsunuz. Yani 10.700 TL’ye kadar olan kazancınızdan 1605 TL’lik bir kesinti yapılırken fazlası için % 20, 60.000 TL’lik kazancınızın 26.000 Tl’si için 4.665 TL’lik kesinti yapılırken fazlası için % 27, 60.000 TL gelir için 13.845 TL kesinti yapılırken fazlası için % 35 vergi kesintisi yapılıyor.

Tabi bu durumu bilip çalışmaya başlamadan önce insan kaynaklarıyla konuşmak sizin yararınıza olabilir. Çünkü çalışma hayatında net ücret üzerinden veya brüt ücret üzerinden anlaşma biçimi olarak iki türlü ücret biçimi vardır. İşe başlarken insan kaynakları ile anlaştığınız ücret net üzerinden ise Kümülatif Vergi Matrahına takılma yaşadığınızda şirketin sizin işe başlamadan önceki anlaştığınız net ücreti hesabınıza yatırması gerekir. Dolayısıyla siz KVM takılsanız bile şirket brüt ücreti arttıracağından sizin alacağınız net ücrette değişiklik olmayacaktır. Eğer şirketle brüt ücret üzerinden bir anlaşma yaparsanız, maaşınıza tekabül eden brüt ücret hiç değişmeyeceğinden KVM takılma yaşadığınızda düşülen yüzde oranı net ücretinizden düşülecektir.  Bu durumu aşağıda verdiğim tabloda görebilir ve yine aşağıda verdiğim linkte simülasyonunu yapabilirsiniz.

Tabloda da görüldüğü gibi, 2300 TL brüt ücretten anlaşan bir kişi net olarak 1644.29 TL maaş alacaktır. Fakat 6. Aydan itibaren KVM’na takılmış ve maaşı brütten anlaşıldığı için KVM oranınıdaki düşüş net ücretinden olacaktır. Dolayısı ile 1644.29 Tl olan net maaşı 6. ayda 1592.79 TL’ye 7. ayda 1546.54 TL ye düşecektir. Yıl sonuna kadar farklı bir vergi oranına takılmadığı sürece maaşını bu şekilde alacaktır. Tabi vergilendirme yıllıktır, yani düşüş ömür boyu sürmez. Yıl bittiğinde yeni yıla geçildiğinde süreç başa döner.

Çalışma hayatınızda başarılar.

KVM-Hesapla

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

2 Comments

 1. Aynamilas

  27 Mayıs 2013 at 15:50

  Yazınız işe yeni başlayacaklar için oldukça faydalı. Verdiğiniz link güzel bir uygulama 😉

  • Gokhan Cura

   27 Mayıs 2013 at 16:03

   Teşekkür ediyorum. Yazıyı beğendiğiniz için sevindim.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir