İşe Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler Part II (İhbar Tazminatı)

Değerli arkadaşlar yakın zamanda başladığım “İşe başlamadan önce bilinmesi gerekenler” yazı dizisine bugün İhbar tazminatı ile bilinmesi gerekenleri eklemek istiyorum.  İhbar tazminatı bir kişinin çalıştığı varsayılarak o kişiye ödenen bir ücretten ibarettir. İhbar tazminatının aylık olarak alınan ücretten tek farkı, sigorta kesintilerinin bu ücret türüne uygulanamıyor olmasıdır. Yani kişiye verilen bu ücretten sadece Gelir ve Damga vergi kesiliyor. Onun dışında hiçbir kesinti yapılamıyor.

Evet! Bu ön bilgiyi verdikten sonra ihbar tazminatının nasıl kazanılacağını ve bu tazminatın nasıl hesaplanacağı kısmını anlatmak yerinde olacak. İhbar Tazminatında ilk olarak personele sağlanan tüm haklar brütleştirilerek ihbar tazminatının matrahı bulunur. Yani sadece ücretiniz değil, varsa ikramiyeniz, yemek bedeliniz, sağlık sigortanız, servis hizmetiniz bunların tamamının üzerinden hesaplama yapılır. Yapılan bu hesaplamanın sonucu 30’a bölünerek günlük brüt tutar bulunur. Daha sonra çalıştığınız sürenin ihbar tazminatı bildirim süresinde karşılığı (bu karşılık haftalıktır.) bulunur. Bu bulunan haftalık süre günlüğe çevrilerek brüt tutarın günlüğüyle çarpılır. Elde edilen miktardan gelir vergisi ve damga vergisi kesilerek tutar netleştirilir ve personele ödenir.

 Şimdi bu durumu bir örnek vererek açıklayalım; 1 yıldır çalıştığınız şirketinizden çıkarılmak zorunda kaldınız.1 yıllık bir çalışan olduğunuz için 4 haftalık ihbar bildirim süreniz var. Yani işveren size işten çıkarılacağınızı 4 hafta önceden bildirmesi gerekiyordu, ya da bildirdiği tarihten sonra sizin şirketteki pozisyonunuzda 4 hafta daha çalışmanıza izin vermesi gerekiyor.  İşveren size bu imkânı sağlarken aynı zamanda her gün sizi işten 2 saat erken bırakması gerekir, bu durum da atlanmamalı. Tabi tüm bunlar işverenin inisiyatifinde bir durum. Tabi işveren İhbar süresince sizin şirkette çalışmanızı istenmiyor da olabilir. İşte tam bu noktada ihbar tazminatı devreye giriyor. Ve şu şekilde hesaplanıyor.

 Aylık brüt ücretiniz 2.000,00 TL olsun.

Yıllık 600 TL brüt yakacak yardımı,

Aylık 150 TL yol yardımı,

Yıllık 600 TL özel sağlık sigortanız olduğunu düşünelim.

Aylığa çevirerek toplayalım;

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir