İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Hemen hemen her çalışan işsizlik maaşını “nasıl alındığını, kimlerin bu maaşı alabileceğini, en fazla ne kadar alınacağını?” merak eder durur. Bu yazımı merakı biraz olsun gidermek adına yazıyorum. Umarım faydalı olur.

İşsizlik Sigortasından Nasıl Faydalanılır?

Bu konuda öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor. Bu sigortadan yararlanabilmek için her ne olursa olsun kendi kusurunuz nedeniyle işten çıkarılmamış olmanız gerekiyor. Eğer kendi kusurunuz nedeniyle işten çıkarılsanız hiçbir koşulda bu sigortadan faydalanamazsınız. Bu bilgiyi verdikten sonra şunları söyleyebilirim.

  • İşveren işinize son verdiyse işsizlik maaşı alabilirsiniz.
  • İşverenin kusuru nedeniyle, (küfür, hakaret, fazla mesai vermeme, ücret ödememe, vs. gibi nedenler varsa) işten çıktığınızda işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz. Fakat bu nedenlerle işten çıkmış olsanız bile işsizlik maaşından faydalanabilmeniz için yukarıda yazılan bu nedenleri ispatlamanız gerekmektedir.
  • İşyeriniz kapandıysa işsizlik maaşı alabilirsiniz.
  • Süreli bir iş akdi yapmışsanız ve süre bittiğinde işi bırakırsanız işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

Tüm bu nedenlerden birini taşıyorsanız işten ayrıldığınız anda işverenden talep edeceğiniz üzerinde çıkış nedeninizin yazdığı ”İşten Ayrılma Bildirgesi”ni İŞKUR’a veriyorsunuz. İŞKUR, işten çıkarılma nedenlerine bakarak işsizlik aylığından faydalanıp faydalanamayacağınıza karar veriyor.

Ancak işten çıkarılan kişinin işsizlik maaşı alabilmek için işten ayrıldığınız tarihten itibaren en geç 30 iş günü içerisinde herhangi bir İŞKUR’a giderek başvuruda bulunması gerekiyor. 30 gün geçmiş ise geçen her geçen günün ücretini işsizlik maaşından alamıyorsunuz. Yani 3 ay sonra İŞKUR’a gidip başvurursanız işsiz kaldığınız andan itibaren başvuru tarihinize kadar olan işsizlik maaşını alamıyorsunuz. İŞKUR ise başvurunuza bakarak eğer doğru nitelikleri taşıyorsanız size maaş veriyor.

İşsizlik Ödeneği Ne Kadar Süre İle Ödenmektedir?

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;
600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

İşsiz Kalınınca Sağlıktan Faydalanabilir miyim?

Sigortalı işsizler işsizlik maaşı alırken sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Bunun nedeni ise işsizlik ücreti aldığınız süre içerisinde İŞKUR sizin adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na Genel Sağlık Sigortası primlerini ödüyor. Bu primler ödendiği için işsiz kalan kişinin kendisine, eşine ve çocuğuna sağlık hizmetlerinden faydalanması kısıtlanmıyor. Ancak 100 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Bunu uzatmak için ise işsiz kişi Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek İŞKUR’dan işsizlik maaşını aldığını ve bu nedenle sağlık hizmetlerinden faydalanması gerektiğini belirterek Sosyal Güvenlik Kurumu işsiz kişinin sağlık hizmetlerinden faydalanması için tekrardan aktifleştiriyor. Bu aktifleştirme işsizlik maaşının bağlanma süresi yani 6 ay, 8 ay ve 10 ay boyunca devam ediyor.

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir