Karar Vermek Her Zaman Zordur

Üniversiteye girdikten sonra sürekli yapmak istediğim bir şeyi artık yapma sırası gelmişti. Sosyal Olmak! Evet, bu kavramın gerekliliklerini yerine getirmek için çalışmak istiyordum.  Fakat bu isteğimi yerine getirmem çok kolay olmamıştı. Çünkü üniversitenin kampüsünde açılan topluluk stantlarına birkaç defa gidip üye olmak istedim; ama her defasında üye olamadan geri döndüm. Geri dönmemdeki en büyük etken “Acaba buraya üye olunca kendime bir şeyler katabilir miyim“ sorusuna cevap verememem oldu. Daha  sonra, E.Ü Genç Girişimciler Topluluğu‘na üye olmaya karar verdim ve üye oldum. İlk toplantıda “ Sürdürülebilirlik” semineri adında bir etkinlikte görev aldım. Bundan sonrası zaten yavaş yavaş geldi.

Bundan yaklaşık 2 ay önce İstanbul’da gerçekleşecek olan “Girişimcilik Çalıştayına” davet aldım. Çalıştay 24- 26 Şubat 2012 tarihinde Gebze ‘ de TUBİTAK’ ın tesislerinde gerçekleşti. Yaklaşık üç gün süren çalıştay çok verimli ve çok eğlenceli geçti. Yazımı okuyan ve o tarihlerde benimle aynı atmosferi paylaşan arkadaşlarıma selam gönderiyorum. Neyse, konuyu dağıtmadan devam edeyim. Bu çalıştay sırasında “ İyi ki sosyalleşmeye, geleceğin gözdesi olan girişimcilik kavramını ilke edinen bir toplulukla başlamışım” dedim. Çünkü insanların hayatlarında ilkler çok değerlidir. O ilkler insanlara ya umut verir ya da umutlarını yok eder. Eğer bir işe, bir eyleme, bir düşünceye ilk olarak başlanılacaksa, onun iyi sonuçlanmasına çok dikkat edilmelidir; çünkü ilk adım kötü atılırsa sonraki adımların iyi olacağını kimse pek düşünmez.

Toplulukta edinmiş olduğum teorik bilgileri, bu dönemde pratiğe döküyorum.  Bu eylem le birlikte bir kez daha anladım ki, teorik hayat ve pratik hayat birbirinden ayrı iki dünya. Bizlere hep teoriyi verip pratiğin, teorik bilgilerin kullanıldığında kolaylaşacağını söylediler. Ben aksini söylüyorum. Evet! Teorik bilgin varsa teorik bilgisi olmayanlara karşı üstün durumdasın.  Fakat bunu pratiğe dökeyim deyince işler birden değişiyor. Çünkü teorik bilgileri öğrenirken tek başınasın, kimse bunu neden böyle öğrendin demiyor. Fakat bu bilgilerini yaşama dökerken bir grupla çalışıp bu grup içinde bilgilerini savunmak zorundasın; çünkü herkes bir şey biliyor ve herkes kendi bildiğini doğru kabul ediyor. Aslında kimsenin düşüncesine yanlış diyemeyiz. Çünkü düşünce özneldir ve öznel olan, onu düşünen kişiye göre her zaman değişir.

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir