Kısmi Süreli (Part-Time) Çalışanların Yıllık İzin Kullanımları

Çalışma hayatında en çok hakkında bilinmezi olan konulardan biri de kısmi süreli çalışanların yıllık izin durumudur. Bu konunun bilinmeze sebebiyet vermesinin nedeni ise, kısmi süreli çalışanının normal süreli çalışandan daha az çalışıyor olmasıdır. Özellikle son yıllarda artan işgücü ihtiyacını karşılamak için ülkemizde birçok sektörde hem daha az maliyetli hem de maliyet ölçümünün kolay olması nedeniyle kısmi zamanlı çalışan seçilmektedir. Durum böyle olunca da kısmi süreli çalışanlarla ilgili bilinmesi gerekenlere değinmenin yerinde olacağını düşünerek yazımı sizlerle paylaşıyorum.

Kısmi Süreli çalışma; 4857 sayılı iş kanununun 13. Maddesinde de belirtildiği üzere tam süreli iş sözleşmesi ile belirlenen emsal çalışma süresinin üçte ikisi oranına kadar yapılan çalışmadır. Yani normal bir çalışan haftalık 45 saatlik çalışma yapıyorsa kısmi süreli çalışan birinin çalışma süresi haftalık 30 saati geçmemelidir. Tabi ki ücretini de bu çalışma durumuna göre alacaktır. Kısmi süreli çalışmanın ne anlama geldiğini anlattığımıza göre asıl konumuz olan “ Kısmi Süreli Çalışanların Yıllık İzin kullanıma” değinecek olursak;

Kısmi Süreli Çalışanlar Yıllık İzine Hak Kazanır mı?

 İş kanununun 53. maddesinin 1. fıkrasında “işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir” hükmü yer almaktadır. Bu hükümde çalışanlar kısmi süreli çalışan ya da tam süreli çalışan diye ayrılmamıştır. Bu nedenle kısmi süreli çalışma yapanlar da işe giriş tarihinden 1 yıl sonra yıllık izine hak kazanırlar. Bir yıldan az süren işlerde çalışanlara kanunun ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.

Kısmi Zamanlı Çalışana Yıllık İzin Ücreti Ödenir mi?

Evet! Eğer kısmi süreli çalışan iş yerinde en az 1 yıl çalıştıysa ve yıllık iznini kullanamadan çalıştığı yerden ayrılmak durumunda kaldıysa, işveren çalışanın işten ayrılması durumunda yıllık izine denk gelen tutarı çalışana ücret olarak ödemek zorundadır. Bu ödeme yine sözleşmeye göre 14 işgününde kaç günlük çalışacaksa o kadar gün/saat için ödeme yapılır. Yıllık izne hak kazanmadan yıllık izin parası da ödenemez. Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse;

Hüseyin Akgüneş isimli çalışan 25.05.2016 tarihinde işe başlasın. 26.05.2017 tarihinde 14 günlük yıllık izine hak kazanacaktır. Haftalık 3 gün kısmi süreli çalışıyorsa iki hafta da toplam 6 gün yıllık izin hak edecektir. Diğer günler normal zamanda da zaten işe gelmemektedir. Bu çalışan eğer yıllık izin kullanmak isterse toplamda 6 gün yıllık izin kullanacak. Eğer yıllık izin kullanamıyorsa 6 günlük ücretini yıllık izin parası olarak alacaktır.

 Sonuç olarak kısmi süreli çalışanlarında hakları 4857 sayılı iş kanunu ile koruma altına alınmış olup hakları çoğunlukla emsal çalışana/çalışma sürelerine göre belirlenmiştir.

Youtube Kanalıma Abone Olmak için Tıklayınız.

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

İnsan Kaynakları Uygulama Rehberi, öncelikle insan kaynakları mesleğine yeni adım atmak isteyenlerin kitaptan teorik bilgileri öğrenip aynı zamanda da pratik bilgileri de görebileceği, mesleğe yeni adım atmış kişilerin ise bir kılavuz niteliğinde kullanabileceği bir çalışmadır. Bu çalışma gerek kanun maddelerinden gerekse insan kaynakları yönetimi ve personel yönetimi alanlarından örnekler verilerek hazırlanmıştır. Kitabı satın almak için resmin üzerine tıklayın.