Lider Dediğimiz…

Aslında ilk yazımı haftalar önce yazma kararı almıştım; fakat yazma isteğimle arama hiç istemediğim olaylar girdi, bu olayları çok yakından tanıyorsunuz, sınavlar!!! Neyse artık sınavlarda okulda en az üç ay açılmamak üzere kapandı; artık yazmak istediklerim bir bilgisayar kadar uzakta bana:)

İlk yazımı son okuduğum kitaptan esinlenerek yazmak istedim, kitapta aynen şöyle diyor: “Geleceğin Liderine Sürdürülebilir Başarı İçin İpuçları.” Gerçekten de bu kitap liderlik açısından çokta güzel ipuçları veriyor, fakat liderliğin hemen oluşmadığını ve oluşan liderliğin sürdürülebilir olmasını yapılan icraatların kalıcılığıyla birlikte varolduğunu da söylemeyi ihmal etmiyor. Ben bu yazılandan şunu anlıyorum, öle hemen bikaç kişiden sorumlu olmak ya da o kişilerin birine bağlı olması gerçekten bir liderliği oluşturmuyor. Liderliğin oluşabilmesi için sözden çok eylemin yapılması gerekir; yani lider dediğimiz kişide gösterişten çok icraat fazla olmalıdır. Tabi ki de bu yazdığıma katılanlar olduğu kadar katılmayanlar da vardır, olmalıdır da, sonuçta demokrasinin olduğu bir ülkede yaşıyoruz(!) bu konular, saygı sevgi çevçevesinde tartışılıp ortak paydada buluşulabilecek konular nihayetinde.

Dünya’nın son zamanlarda önem verdiği konulardandır aslında sürdürülebilirlik, bakın yapılan projelere hep başında sürdürülebilirlilik kelimesi vardır ve  şöyle başlar: Sürdürülebilir çevre, sürdürülebilir enerji, sürdürülebilir kalkınma,sürdürülebilir yaşam, sürdürülebilir … diye gider. İşte sürdürülebililiği başarı unsuruna uygulayabilmek için ise yapılan projelerin kaliteli ve o projeleri yöneten liderlerin söylemden çok eylem yapması gerekir. Son olarak ise; evet söylem önemli; fakat eylem gerekli.

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir