Yazılanları mı oynuyoruz, oynadıklarımızı mı yazıyoruz?

yazilanlari-oynuyoruzİnsanlar genellikle farklı şeyler yapmaktan çekinir, çünkü sürekli sergilediği davranışlar, söylediği sözler daha önceleri kendisi veya bir başkası tarafından denenmiştir, yapılmıştır. Yapılan, denenen bu davranışları tekrar yapmanın bir sakıncası yoktur. Oysa farklı olmak öyle mi?

Ben, farklı olmanın biraz cesaret işi olduğunu düşünüyorum. Çünkü farklı olunduğunda, en yakınından bile beklemediğin bir tepki alabilme olasılığı çok yüksektir. İşte bu tepkilerle karşılaşabilme cesaretin varsa farklı olabilme yolunda bir adım attın demektir. Örneğin; bir bireyin sürekli sergilediği davranışlar ailesi, yakın çevresi tarafından kabul görmüştür; fakat birey hareketlerinde farklılaşmaya gittiğinde ilk tepki, eleştiri ailesinden gelecektir. İşte tam da bu noktada cesaret ortaya çıkmaktadır; eğer gerçekten farklı olmanın gerekçelerini sağlam temellere oturtabiliyorsan cesaretin gün geçtikçe artacaktır, tabi ki buna bağlı olarak özgüven de artacaktır.

Peki, bir kişi neden farklı olmaya gerek duyar, neden farklı olmak ister? Farklı olmak ihtiyaç işidir. İnsanın neye ihtiyacı varsa hep onu ister. Hayatı uzun metrajlı bir filme benzetelim. Bu filmde senaristinden tutun da oyuncusuna, yapımcısına kadar birçok kişi olacaktır. Bu filmin senaristi siz olursanız oyuncuya ihtiyacınız olacaktır; ya da tam tersi oyunculuğa meraklıysanız kendinize senarist arayacaksınız. Yani neye ihtiyacınız varsa onu aramaya bulmaya yöneleceksiniz. Senaristken siz yazacaksınız yazdıklarınız oynanacak, oyuncuysanız yazılanları oynayacaksınız. Tabi burada yazıldığı gibi kolay seçilmiyor senaristlik ya da oyuncu olmak. Hepsinin kendine göre kuralları, zorlukları var. Eğer senarist olmaya karar verirsen filmin tüm sorumluluğunu üstlenmen gerekecek, ufak bir replik hatasında ortaya çıkacak sorunu bile üstleneceksin.

İnsanlar, düşünceleriyle, duygularıyla özellikle de seçimleriyle varlıklarını ortaya koyarlar. Seçim yaparken başkasının yaşantısını göz önüne alarak seçim yapılmamalı; çünkü senin hayatında, seçim yapan da seçimi yaptıran da başkalarından bağımsız bir hayatı yaşadı.

Ege Üniversitesinde İletişim eğitimi aldım. Üniversite hayatım boyunca kulüplerde farklı projeleri hayata geçirdim ve yöneticiliklerini yaptım. İK ve kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalıştım. Şuanda CMS grubunda İnsan Kaynakları Alanında çalışıyorum, aynı zamanda şirketlere Etkili İletişim, Öfke ve Stres Yönetimi eğitimleri ve Kariyer merkezlerinde İnsan Kaynakları Uzmanlık alanında sertifika eğitimleri veriyorum.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir